Fényviszonyok a lakásban

 


A nappaliban, ami az én kis „négyszögletű kerek erdőm”, tartom növényeim zömét. Négy, egymástól elkülönülő kis sziget, leginkább fényviszonyaiban különbözik. Kettő egészen világos, bőséges napfényben. Nyáron függönnyel kell védeni a növényeket a túlzott napsugárzástól. Kettő ablaktól távoli helyen van. Ide csak bizonyos évszakokban süt be a nap, akkor is csak rövid időre. Nagyon meg kell válogatni, milyen növények kerülnek ide. Többféle növényt is ajánlanak fényszegény helyekre, azt azonban tudni kell, minden növénynek szüksége van az életben maradásához valamennyi fényre.

Ennek mennyisége nagyon eltérő lehet. Általában azok a növények, amelyek aljnövényzetként élnek eredeti élőhelyükön, sűrű lombkorona alatt, jobban tolerálják a fényszegény körülményeket. Kicsit több, nem perzselő napfény hatására viszont szinte kivétel nélkül, erőteljesebbek lesznek. A szobapáfrányaim sokkal gyorsabban nőnek napos helyen, mint félárnyékban. Nem bánják, ha a reggeli órákban rájuk tűz a nap. Él páfrányom olyan helyen is ahol szinte sosincs közvetlen napsütés. Fejlődése sokkal lassabb.

Az ablakok környéke télen ideális a virágzó növényeknek, orchideáknak, ibolyáknak. Nyáron viszont veszélyforrás az üvegen át perzselő nap. Távolodva az ablakoktól erősen kezd csökkenni a fény intenzitása.

Általánosságban elmondható, hogy a lakáson belül is állandóan változnak a fényviszonyok. Fontos ehhez igazítani például a locsolóvíz mennyiségét és a tápoldatozást is. Amikor a nappalok rövidekké válnak sokkal kevesebb a fény, vissza kell fogni a locsolást is.

Mint ahogy mérem rendszeresen a hőmérsékletet és a páratartalmat, úgy szoktam a fény mennyiséget is mérni egy applikációval, a Photometer PRO-val. Így derítettem fel például azokat a helyeket, ahová még érdemes növényes polcot beállítani pótvilágítás nélkül is.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Callisia repens „Pink Lady” gondozása

Téli növényápolási tippek 2.

Gyökereztetés gyorsabban