Virágzás feltételei

Szüleim házában az egész konyhaablakot betöltő, hatalmas viaszvirág (Hoya carnosa) terpeszkedett. Mindenfelé kinyúló hajtásainak kordában tartása állandó probléma volt. Ahogy nőtt újabb és újabb támasztékot igényelt. Gyakran elborították kis csillag alakú virágai. Később egy hatalmas példányról kértem hajtást, ami ugyan már dúsan körbefutotta egy étkező falát, de virágozni még sosem virágzott. Azonban ahogy a kis hajtás gyökeret eresztett és kissé megbokrosodott,hamarosan megjelentek rajta a kis csillagok is, amiket annyira   szerettem nézegetni. Mi lehetett az ok, hogy az anyatő soha, az utód pedig rövid időn belül virágba borult? Az anyanövény jól táplált volt ugyan, szép sötétzöld, fényes levelekkel, de az ablakoktól kissé távol volt elhelyezve. Az én kis növényem cserepét pedig keleti ablakba tettem. Levelei kisebbek lettek és talán nem is annyira sötétzöldek, de a sok napfény meghozta a várt eredményt.

Növényeink számára, megfelelő intenzitású és időtartamú fény szükséges a virágzáshoz.

Nincs pótfényem, így azokat a növényeimet, amiktől virágokat várok, igyekszem a lehető legközelebb tenni az ablakokhoz, számolva azért azzal, hogy a túl erős napsugárzás megégetheti a leveleiket. Különösen kényesek a fény mennyiségére a Phalaenopsis orchideák. Fényszegény helyen eldobálják a már meglévő bimbóikat, erős napsugárzás foltokat éget a leveleikbe. Az amarilliszek akkor virágoznak, ha a hagymájuk megfelelő nagyra tudott hízni előző évben. Ehhez, sok fényt és tápanyagot és néhány hetes őszi pihenést biztosítok a számukra. Télen aztán melegebb helyre kerülnek, lassan el kezdem locsolni őket. Nálam nincs takarás, szárítás és semmi más „extra”. Szép nagy hagymák, hatalmas virágokat hoznak. Lehet, hogy a ma divatos, és igen látványos hibridekkel nem lenne ilyen könnyű a dolgom. Hagyományos cirmos és teli piros fajtáim vannak csupán. Afrikai ibolyáim szeretik a rendszeres öntözést, tápozást és én nyáron, elvirágzás után pihenni viszem őket. Ilyenkor hűvösebb ablakba teszem a cserepeiket, a nagyra nőtteket szaporítom. A nyári kánikulai melegtől így védem őket, hiszen ilyenkor az már nekik túl sok lenne.

A virágzáshoz persze kell a helyes gondozás, a jó kondíció , megfelelő talaj, öntözés és tápanyag utánpótlás is. Ha mindezeket megkapják, akkor megajándékoznak minket szépséges, színes virágaikkal.

 

Tavaszi napfürdőzés

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Callisia repens „Pink Lady” gondozása

Téli növényápolási tippek 2.

Gyökereztetés gyorsabban