Szobapáfrányaim (Nephrolepis) 3.


Az boltokban általában túllocsolják a páfrányokat. A páfrányokról mindenki tudja, hogy vízigényes növények, ezért aztán adnak nekik bőven „inni”. Csakhogy a páfrány azt is szereti, ha a gyökerei szellős, levegős közegben van. Tömörödött, levegőtlen talajban tönkremegy a gyökérzete. Szereti a nagy, széles edényeket és sokszor ültetik függeszthető kókuszkosarakba is.


Ha páfrányokat szeretnénk tartani, jó, ha tisztában vagyunk lakásunk páratartalmával. Nálam átlag 50-60%, nyáron olykor sokkal kevesebb. Ezekben az időkben gyakrabban zuhanyoztatom és tálcákra vizes agyaggolyókat teszek ki. Mivel a lakás szellőzése nagyon jó, így gyakran spriccelem a növényeim. Nem áll a leveleken a víz, de ha nagy a hőség, akár napi 2-3 alkalommal is. Viszont soha nem párásítok, ha átlag felett van amúgy is a páratartalom. Soha nem volt gombásodás növényeim között. Ha a lakásban a páratartalom tartósan nagyon alacsony ajánlott valamilyen párásító készüléket beszerezni.


Fodros levelű páfrányomat úgy vettem, hogy előtte épp slaggal volt „nyakon öntve”. Túl sok vizet tartottak meg finom levelei ezért több össze is tört belőle. De még mindig túl szép volt ahhoz, hogy csak úgy otthagyjam álldogálni a tálcáján felhalmozódott vízben. Törött leveleit le kellett, hogy vágjam, kivettem cserepéből és napokig szellőztettem a földlabdáját, amíg épp, hogy kicsit nyirkossá nem vált. Akkor visszatettem a cserepébe, mert amúgy jó közegben volt.

Nem jó megvenni olyan páfrányt, aminek már eleve nagyon barnák, szárazak a levelei, vagy esetleg a földlabdája teljesen ki van száradva, mert nehezen, vagy egyáltalán nem lehet már helyrehozni.  A tőnél egy két szárazabb levél azonban nem számít.


Miután meggyőződök arról, hogy jól érzik magukat a közegükben, az elég szellős elég nedves és tápanyag is van még bennük, a lehető legvilágosabb helyre teszem.

Változó, hogy mennyi idő alatt szokták meg az új helyüket. Ebben az évben vásárolt 6 db páfrányom mind jól van, és szépen fejlődik.



 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Callisia repens „Pink Lady” gondozása

Téli növényápolási tippek 2.

Gyökereztetés gyorsabban