Új növények a lakásban

 

Új növények kerültek hozzám ( Phalaenopsis és Sansaveria Moonshine )és ilyenkor fontos, hogyan szoktatjuk be a lakásba kedvenceinket. Számukra akár élet-halál kérdése lehet a következő pár hét, mi pedig sok bosszúságot spórolhatunk meg magunknak, ha megfontoltan bánunk velük ilyenkor. Bizonyos mértékig minden növény érzékeny a változásokra, amik a megszokott környezetükből való kiemeléssel jár.  A kertészet, ahol felnőttek, bizonyára a legoptimálisabb feltételeket biztosított a számukra a növekedéshez, illetve ahhoz, hogy a lehető legdúsabb, legmutatósabb kinézetük legyen, a legrövidebb idő alatt. És ezt a kinézetüket lehetőleg megtartsák addig, amíg a vásárlóig eljutnak. Egy időre kikerülnek ebből az ideális közegből és hosszabb rövidebb idő után bekerülnek egy sokkal kevésbé optimális környezetbe.  Ez az átmeneti időszak viszont sokk a növény számára. Végül bekerül egy olyan lakásba ahol az életfeltételek nagyon mások, mint amihez szokva volt, ez eleve egy újabb sokként éri. Lehet, hogy menet közben néhány kártevőt is összeszedett, huzatot kapott, vagy az üzletben nyakon öntötték hideg vízzel esetleg el is áztatták, sokáig volt celofánba csomagolva, lucskos, vizes volt a földje és nem levegőzött.  Lehetne még sorolni mi minden érhette a növényeinket mielőtt hozzánk kerülnek.

Eltérőek a vélemények azzal kapcsolatban, mit is tegyünk ilyenkor. Van, aki szerint ,mindent megkaptak a növények ahhoz, hogy még hónapokig ne kelljen hozzájuk nyúlni a vásárlás után. Nekem sok jó tapasztalatom van ezzel kapcsolatban, a kertészetekből sokszor igen szép állapotban kerülnek ki a növények, de ha még így is van, általában hosszú ideig csücsülnek egy bolt polcán, ahol vagy rájuk se néznek, vagy túllocsolják, vagy huzatba teszik, stb. Hát erre nem lehet felkészíteni egy növényt sem.

Néhány egyszerű fogással viszont mi sokat tudunk segíteni nekik az alkalmazkodásban! Van pár tippem, mit is tegyünk a kapott növényekkel miután örültünk és megköszöntük az ajándékozónak.

1, Alaposan nézzük át, nincs e rajta kártevő, vagy valamilyen rendellenesség! Persze ehhez tudnunk kell, milyen növényt kaptunk, és hogyan is kellene kinéznie. Szóval tájékozódjunk! Ha szerencsénk van a növény cserepén levő címke ad némi útmutatást.

2 , Semmiképp ne tegyük azonnal a már meglévő növényeink közé! 2-3 hétig legyen hasonló helyen, mint amit neki szánunk hosszú távon és ez alatt az idő alatt időnként vizsgáljuk át! Persze ez nem a legideálisabb, hiszen így pár hét karantén után, egy új helyet kell majd megszoknia, de ha ügyesek vagyunk és nem a sötét pincéből visszük a növényeket a napsütötte nappalinkba, akkor nem lesz nagy a változás számukra és alkalmazkodnak rövid időn belül, mi pedig megúsztunk pl. egy tetű inváziót. ( Én általában egy külön szoba üres keleti vagy nyugati ablakát használom az elkülönítésre, ha virágzóról van szó, pl. orchidea akkor az étkező asztalt, ami szinte egész nap kap némi természetes fényt. )

3, Minden növényt, ami nem átlátszó műanyag cserépben van, kiemelem a tartó edényből és átnézem a gyökereit. Ha nagyon vizes a földlabda, szabadon állni hagyom, hogy szellőzzön. A szellőztetés alól kivételt képeznek azok a növények, amik szeretik ha „mocsaras” a földjük pl. vízipálma. Tapasztalatom szerint a trópusi növények zöme túl van locsolva. Az Alocasiám sokáig állt „meztelenül” egy mikroszálas kendőn, amit cserélgettem alatta, ahogy az megtelt vízzel . Elmúlt egy évben 6 új szobapáfrányt vettem, ebből egy nem volt túllocsolva, a többi átesett szellőztetési procedúrán. Mind jól van, szépen fejlődik. A szellőztetés célja, nem a földlabda teljes kiszárítása, hanem a gyökerek levegőhöz juttatása! Akkor jó az eredmény, ha kezünkben tartva kissé még nyirkosnak és nem vizenyősnek érezzük a közeget.

4, Ha úgy látom, a gyökerek nagyon átszőtték már a földlabdát, vagy eleve nagyon pici a cserép a földlabdát szemrevételezés, szellőztetés után, kicsivel nagyobb cserépbe helyezem. Az eredetei közeget, a gyökérzetet nem bolygatom. a hézagot, ami a nagyobb cserép miatt keletkezik, friss, a növény igényeinek megfelelő keverékkel kipótolom. Csak akkor locsolom meg, ha eleve száraz volt a  földje. Amennyiben nem, úgy tekintem, mintha frissen lenne locsolva és várok vele, hogy száradjon a föld. Ne feledjük! A nagyobb földlabda nehezebben szárad ki!


Nehogy túllocsoljuk az új növényünket!

5, Eltérő, egy növény mennyi idő alatt szokja meg az új helyét! Legyünk türelmesek! Karantén után próbáljuk meg a legoptimálisabb helyet megtalálni és ne várjuk, hogy egyből intenzív növekedést lássunk. Ez olykor megtörténik, olykor nem.  A sokk, amit kapott a növény okozhat levélhullást és átmeneti állapotromlást ez sikeres szoktatás után, idővel elmúlik és a növény fejlődni kezd.

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Callisia repens „Pink Lady” gondozása

Téli növényápolási tippek 2.

Gyökereztetés gyorsabban