Szobapáfrányaim (Nephrolepis) 2.


Költözéskor az első teendőim között volt, helyet készíteni a számukra. Akkor hatan voltak, mára számuk 25 re növekedett. Igazán néhány dolog amit szem előtt tartok a gondozásukkor és ez elég ahhoz hogy hosszú távon jól érezzék magukat nálam.

Páratartalom 50% körül van, ezen felül pedig, különböző helyeken vannak. Van amelyik alig kap fényt és van amelyik szinte egész nap szórt fényben van, sőt az erkélyajtó mellett még huzat is éri. Télen ugyan röviden szellőztetek, de nyáron ez az ajtó egész nap nyitva van. A légmozgást is nagyon szeretik, persze vigyázni kell a téli fagyos levegővel. Általánosságban elmondható tehát, hogy jól alkalmazkodik a környezetéhez.

Mint azt tegnap írtam, a környezet változásaira levélbarnulással reagál. Különösen igaz ez a frissen vásárolt példányokra. Ősszel, amikor a fény mennyisége, amihez hozzá szokott csökkenni kezd, megjelenik az alsó leveken a száradás jelensége, de ez általában nem jelentős. Ilyenkor kevesebbet locsolom, a száraz leveleket kisöpröm a kezemmel a lombjából. Mivel ezt a jelenséget nekem elkerülni nem sikerült ( valószínű ezek már amúgy is elöregedett levelek ) így én csak olyan helyen tartok páfrányt ahol alatta könnyen ki lehet takarítani. A fent említett levélszáradás tehát normális jelenség, nem kell tőle megijedni.

Ilyenkor ősszel, alacsonyabb a hőmérséklet és kevesebb a fény a lakásban ezért csökkentem a locsolóvíz mennyiségét. Ami nálam mindig állott kútvíz. Nem tápoldatozom egyiket sem. Télen olykor zuhanyoztatom a por eltávolítása miatt, ilyenkor az aktuális locsolás persze kimarad. A kevesebb fény és kevesebb locsolás miatt télire némileg pihenni mennek, ami abban nyilvánul meg, hogy nem vagy csak alig hoznak új leveleket.

Tavasszal, amennyiben szükséges átültetem. Nyugodtan ki lehet emelni a cserepéből és megnézni, milyen állapotban van a gyökérzet, kinőtte e a cserepét. Én a lehető legritkább közegben tartom a páfrányaim. A cserép aljára kókuszrostot vagy orchideaközeget teszek. Erre ültetem a növény földlabdáját a maradék helyeket kitöltöm földkeverékkel. ( tőzeg, virágföld, durva folyami homok, komposzt, kókuszrost vagy orchidea föld nagyon laza szerkezetű keveréke ) Nagyon fontos, hogy a közeg szellős és nyirkos is legyen egyszerre. Alátétben sosem hagyok vizet.

Amiket esetleg nem ültetek át tápoldatozni és lombtrágyázni is szoktam a gyorsabb fejlődés érdekében. Wuxal super oldattal. Ha öntözővízbe teszem keverem keserűsóval, vagy csak magában, ha lombtrágyaként használom.

Kis sarjait kézzel kiemelem az anyatő mellől és többet egy cserépbe ültetve szaporítom. Különösen tavasszal célszerű a túl nagy töveket kettévenni, ősszel és télen már nem ajánlott bolygatni.


 

Megjegyzések

Népszerű bejegyzések ezen a blogon

Callisia repens „Pink Lady” gondozása

Téli növényápolási tippek 2.

Gyökereztetés gyorsabban